Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin'de hizmet sektöründeki hızlanma ülkenin emtia hisselerini destekledi ve Şanghay Bileşik Endeksi 9 ayın en yükseğine tırmandı.

China Shenhua Energy Co. ve Yanzhou Coal Mining Co., CSI 300 Endeksi'nde yer alan 10 sektör grubu arasında en iyi kazanca sahip olan enerji hisselerindeki değerlenmeye öncülük etti. Çin'in en büyük makina üreticisi Sany Heavy Industry Co. yüzde 5.2 yükseldi. Ülkenin en büyük 2. telefon ekipmanı üreticisi ZTE Corp. yüzde 5.9 düşüşle, Şenzen Bileşik Endeksi'nin son 1 haftanın en sert düşüşünü kaydetmesine öncülül etti.

Değer kazanan her hisseye karşı 2 hissenin değer kaybetti Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.1 kazançla 2,422.04 puana yükseldi. İmalatın geçtiğimiz ay genişlediğini gösteren verinin ardından endeks geçtiğimiz haftayı 28 Ekim 2011'den bu yana en büyük sıçramasına karşılık gelen yüzde 5.6 kazançla sonlandırdı. Çin'de hizmet sektörü Ocak'ta Ağustos'tan bu yana en hızlı büyümesini kaydetti.

Hisse senedi piyasasının değerleme genişlemesinin tadını çıkardığını belirten Central China Securities Co.'nun stratejistlerinden Li Jun, ilerleme kaydeden verilerin iyi destek sağladığını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi 8 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışına hazırlanıyor. Endeks 3 Aralık'ta kaydettiği 4 yılın en düşüğünden, ekonomik büyümenin hızlandığı sinyalleri sayesinde yüzde 24 yükseldi ve boğa piyasasına girdi. Endeks, açıklanmış kÂrlarının 13.3 katından fiyatlanarak Eylül 2011'den bu yana en yüksek değerlemesine işaret ediyor. Öte yandan Şanghay endeksinin 7 yıllık değerleme ortalaması 21.4 katsayısına sahip.