Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Çin'de hizmet sektörünün beklenenden daha hızlı genişlemesi ve Swatch Group AG2nin karının beklenenden iyi çıkmasının etkisi ile yükselişini ikinci güne taşıdı. Asya hisse sentleri yukarı yönde hareket ederken, ABD endeks vadelileri fazla değişiklik göstermedi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek Londra saati ile 08:31'de 288.61 puana çıktı. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi bu yıl, ABD'li kanun koyucuların mali uçurum olarak adlandırılan otomatik vergi artırımları ve harcama ksııntılarını önleme konusunda uzlaşmaya varmalarının ardından yüzde 3.2 yükseldi. Bu uzlaşma, dünyanın en büyük ekonomisinin resesyona girme riskini ortadan kaldırdı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Japonya'nın en büyük ikinci TV üreticisi Panasonic Corp.'un üçüncü çeyrekteki beklenmedik kar sıonrası yüzde 16'lık bir sıçrama göstermesinin desteği ile yüzde 0.7'lik bir ralli yaptı.

Çin'de hizmet sektörü, perakende ve inşaat sektöründeki artışların hükümetin dünyanın en büyük ikinci ekonomisini destekleme çabalarına yardımcı olması ile birlikte Ağustos ayından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Çin'de imalat sanayi dışı satınalma yöneticileri endeksi (PMI), Aralık ayındaki seviyesi olan 56.1'den Ocak ayında 56.2'ye çıktı. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması sektörde genişleme olduğunu işaret ediyor.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, endeksin geçen hafta 2007'den bu yana en yüksek seviyesinden kapanmasının ardından yüzde 0.1'in altında bir düşüş gösterdi.

Gelişmiş ülkelerin hisse senetleri, son 20 yılın en iyi yıl başlangıcını yaptı. Tarihe bakıldığında, bu durum, küresel ekonominin, ABD, Japonya ve Avrupa'daki daralmanın ardından hızlanmaya hazırlandığını işaret ediyor.