Advertisement

El Pais gazetesinde çıkan rüşvet iddilarını yalanlayan İspanyol başbakan Mariano Rajoy, kitleleri ikna etmeyi başaramadı. Muhalefet, Rajoy'dan siyasetin itibarı adına istifa etmesini istedi.

Rajoy'un, İspanya'nın ihtiyacı olan istikrar, kredibilite ve gücü yeniden inşa edecek başka bir başbakana yolu açmak için istifa etmesinin gerektiğini savunan muhalefet lideri Alfredo Perez Rubalcaba, "İspanya'nın güçlü, inandırıcı ve güvenilir bir hükümete ihtiyacı var" dedi.

El Pais gazetesinde yer alan ve aralarında Halkın Partisi'nin eski hazine bakanı Luis Barcenas'ın Rajoy'a yapılan ödemeleri gösteren muhasebe defterlerinin de bulunduğu rüşvet iddiası, İspanya'nın demokratik tarihinde gördüğü en kötü kemer sıkma önlemlerini uygulamaya çalışan Başbakan Rajoy'a çok büyük bir darbe oldu.

İspanya'nın en büyük gazetesi El Pais'in ortaya çıkardığı kayıtlar, Rajoy'un 11 yıl boyunca yılda 25,200 euro rüşvet aldığını gösterdi. İllegal ödemeler almadığını savunan Rajoy, para kazanma hedefiyle siyasete giren kişilerden olmadığını söyledi.