Advertisement

Japon yenindeki değer kaybı ve yeniden dirilen euronun Döviz piyasalarındaki volatiliteyi artırmasıyla Forex traderları Ocak'ta son 3 yılın en kazançlı ayını yaşadı.

Traderların kullandığı 3 stratejiyi izleyen Deutsche Bank AG'nin döviz getirileri endeksi geçtiiğimiz ay yüzde 1.5 yükselerek, yüzde 0.1 artışın kaydedildiği 2012'yi ve yüzde 3.8 düşüşün görüldüğü 2011'i geride bıraktı. Dünyanın en büyük 3. döviz traderı Barclays Plc kayıt tutmaya başladığı 2008'den bu yana en yüksek işlem hacimlerinin görüşdüğünü söylerken, JP MOrgan Chase&Co.'nun G-7 ülkelerine ait para birimlerindeki dalgalanmaları gösteren endeksi Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti.

Döviz yöneticisi olarak istenilebilecek bazı gelişmelerin olduğunu söyleyen Pareto Investment Management Ltd.'ın döviz yöneticilerinden Mauricio Boubabci, birçok işlemin kazanç sağladını ve bunun aslında piyasa genelinde geçerli olduğunu belirtti.

Yen, dolar karşısında 12 hafta üste üste değer kaybederken, euro karşısındaki düşüşünün de 8. haftasını tamamladı ve bu trendleri izleyen döviz traderlara iyi kazançlar sağladı. Dolar karşısında 6 aydır güçlenen euro, Kasım 2011'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Sterlin, euro karşısında 4 haftadır değer kaybediyor.

Deutsche Bank Döviz Getirileri Endeksi geçtiğimiz ay Nisan 2010'dan bu yana en büyük kazancını kaydetti. Endeks carry trade, hız ve değerleme stratejilerine göre döviz piyasalarındaki kazançları gösteriyor.