Advertisement

Gelişmiş ülkelerdeki hisseler son 20 yılın en iyi yıl başlangıcını yaparak, Japonya, ABD ve Avrupa'nın daralmasının ardından küresel ekonominin hızlanacağının sinyalini verdi.

Yatırımcıların menkul kıymetler fonlarına rekor düzeyde mevduat girişi yapması, ABD'de kurumsal kârların 11. çeyreğinde de artması, merkez bankalarını faizleri rekor düşük seviyelerde tutması ve Avrupa'dan Çin'e büyümede ilerleme kaydedilmesiyle dünya genelinde 24 piyasadaki hisseleri kapsayan MSCI Dünya Endeksi Ocak'ta yüzde 5 yükselerek 1994'ten bu yana en büyük kazancına işaret etti. Hisselerin Ocak'ta bu düzeyde kazanç sağladığı son 2 seferde gayrisafi yurtiçi hasıla, ekonomistlerin 2013 için öngördüğü yüzde 2.4 büyümenin 3 katında büyümüştü.

Piyasa stratejistleri hisselerin bu yılki kazançlarının büyük kısmını kaydettiğini söylerken, 2012'nin bu zamanlarında düşüş öngörmüş olan piyasadaki ayılar, S&P 500 Endeksi'nin yılı yüzde 13 yukarıda kapamasının ardından görmezden geliniyor. ABD'de yatırımcı güveninin 2 yılın zirvesine çıkması ve milyarder Warren Buffett'ın New York Borsası'nı almak için teklif vermesinin ardından boğalar rallinin daha yeni başladığını söylüyor.

İnsanların ekonomi konusunda olumlu olduğunu ve şimdi de hisse senedi piyasasına para koyduğunu söyleyen Parnassus Fund'un sahibi Jerome Dodson, ekonomiye duyulan güvenin arttığını belirtti.