Advertisement

Amerika'nın önde gelen banka regülatörleri ve yasakoyucuları, hükümetin, ülkenin en büyük finansal kurumlarının yeniden kurtarılması risklerinin sınırlanmasına yönelik hamlelerin artırılması için bastırıyor.

Tartışmalara öncülük eden Fed Yöneticisi Daniel Tarullo, Dallas Fed Başkanı Richard Fisher ve Senatör Sherrod Brown, 2010'da geçirilen Dodd-Frank yasasının, "Batmasına izin verilemeyecek kadar büyük" bankaları sonlandırmayı vaad etmesine rağmen, en büyük bankaların büyümesini kontrol etmeyi başaramadığı görüşünü paylaşıyor.

Düşünülen stratejiler, dev bankaların büyüklüğünü kontrol altına alacak bir yasadan, şirket birleşmelerini caydıracak sermaye kurallarının artırılmasına ve finansal şirketlerin başarısızlık durumunda varlığa çevirilebilecek belirli seviyede uzun vadeli tahvil tutmasına kadar geniş bir skalaya yayılıyor.

Washington'daki Cato Enstitüsü'nün finansal düzenleme çalışmaları direktörü Mark Calabria, yasayı yeniden gözden geçirme ya da yeni kurallar yazılması yönündeki baskıların Dodd-Frank'ın "batmasına izin verilemeyecek kadar büyük" bankaları sonlandıramadığı hissinden kaynaklandığına dikkat çekti.

Şu anda 2007'den daha büyük olan JP Morgan Chase&Co., Bank of America Corp. ve Wells Fargo&Co.'dan oluşan ABD'nin en büyük 4 bankasının üçü, ekonomik riskleri de artırıyor.