Advertisement

ABD'de geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen ve bir günlük futbol ligi finalinin 600 milyon dolara yakın bir harcama yarattığı Super Bowl, bu yıl da büyük bir coşkuyla izlendi.

Bu senenin finalini San Francisco 49ers takımını yenen Baltimore Ravens alırken, takımların kendi aralarında oynamalarına rağmen yine de "2013 Yılı Dünya Şampiyonu" ünvanını kazandı.

Foreign Policy dergisi yazarı Joshua E. Keating ise bu oyunun neden sadece Amerikan kaldığını ve başka ülkelerde bir türlü sevilemediğini mercek altına aldı.

Beyzbol liginin yüzde 28.4'ünün (243 oyuncu) olduğunun altını çizen ve NBA'de de Dirk Nowitzki, Tony Parker, Pau Gasol gibi marka isimlerde dahil olmak üzere 84 uluslararası oyuncu olduğunu belirten Keating, Amerikan Ulusal Futbol Ligi'nde (NFL) oynayan 1,600 oyuncudan yalnızca 74'ünün uluslararası olduğunu ve onların da çocuk yaşta ABD'ye gelen oyuncular olduğunu yazdı.  

Oyunun bir bakıma sertliği ile "Amerikalılığa" değindiğini söyleyen Keating, "Pazar günkü final her ne kadar 180 ülkede yayınlanacak olsa da, en azından Kuzey Amerika dışında gece bu maçı izleyecek olanların çoğunluğunun yurt dışında yaşayan ABD'li gurbetçiler olacağını söylemek çok riskli bir iddia olmaz heralde" dedi.

British American Football Association (BAFA) Başkanı Gary Marshall ise oyunun pahalılığından dem vuruyor. Marshall, "Basketbol için bir garajın kenarına asacağınız bir çember ve bir kaç adam yetiyor. Beyzbol için ise bir top ve bir sopanızın olması yeter. Fakat olay futbola gelince 11'e 11 full bir maç oynamak için gerekli olan ekipmanın maliyeti büyük sorun oluyor" diyor.

Öte yandan International Federation of American Football (IFAF) Başkanı Tommy Wiking, Avrupa'da bir kaç kez Amerikan futbolununu popüler etmeye çalıştıklarını, hatta bunun için Avrupa'da geçici bir lig de kurulduğunu, fakat "İki objektifi karıştırmaya çalıştığı için dağılacağının en başından bariz olduğunu" dile getirdi. Wiking, iki objektiften birisi olan NFL'e oyuncu yetiştirmeyi başardıklarını fakat ikincisi olan Avrupa liginden kâr elde etmeyi başaramadıklarını ifade etti.