Advertisement

Fed'in uzun vadeli parasal genişleme programlarına muhalefetiyle bilinen Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, ABD ekonomisi bu yıl hız kazandığında tahvil alımlarının hızının düşürülmesinden yana olduğunu söyledi.

Hedeflere yaklaştıkça ve işler iyiye gittikçe, alımların azaltılmasının gerektiğini savunan Fisher, parasal genişlemenin bir anda sonlandırılmasından değil, ilerleme kaydedildikçe aşamalı olarak azaltılmasını tercih ettiğini belirtti.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nde oy hakkına sahip olmayan Fisher, geçtiğimiz hafta FOMC'un aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını aynı tempoda sürdürmesi kararına da karşı çıktı. Politika yapıcılar büyümeyi desteklemek ve işsizliği azaltmak için faizi sıfıra yaklaştırdı ve Fed bilançosunu 3 trilyon doların üzerine yükseltti.

Amerikan ekonomisinin, Fed'in yıl ortalarında alımlarını azaltmasına izin verecek düzeyde toparlanma kaydetmesini beklediğini söyleyen St. Louis Fed Başkanı James Bullard'ın görüşüne katıldığını belirten Fisher, alımların parasal genişlemenin etkisine ve ekonominin kazandığı hıza göre ayarlanabileceğini savundu.