Advertisement

Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişelerin yeniden gündeme gelmesi ve aralarında Hitachi Ltd. ve Fujikura Ltd.'ın bulunduğu şirketlerin düşük kazanç tahminlerinin etkisiyle Tokyo Borsası düştü; Nikkei 225 Endeksi Nisan 2010'dan bu yana kaydettiği en yüksek düzeyinden geri adım attı.

Elektronik ve makina üreticisi Hitachi yüzde 6.4 düştü. Kablo üreticisi Fujikura yüzde 6.6 değer kaybetti. Satışlarının yüzde 28'ini Avrupa'da kaydeden görsel ekipman üreticisi Konica Minolta Holdings Inc. yüzde 2.6 geriledi. Toyota Motor Corp. seans sonrası açıkladığı kazanç rakamlarının öncesinde yüzde 0.4 düştü. Japan Airlines Co., beklentinin üzerinde kâr tahmininde bulunmasının ardından yüzde 4.5 artışla, 2012'de yeniden borsaya kote olmasından yana en yüksek kazancını kaydetti.

Nikkei 225 Endeksi dün 15 Nisan 20102'dan bu yana en yüksek seviyesinden kapanmasının ardından bugün yüzde 1.3 kayıpla 11,113.31 puana geriledi. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 76 üzerinde seyretti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.8 düşüşle 947.37 puana indi. Endekste değer kazanan her hisseye karşılık 2 hisse değer kaybetti.

Yatırımcıların pozisyonlarını yeniden düzenlemek için Avrupa konusundan yararlandığını belirten Mizuho Trust&Banking Co.'nun Tokyo'daki kıdemli stratejistlerinden Hitoshi Asaoka, yatırımcıların aynı zamanda hisseleri teker teker etkileyen etmenlere de odaklandığını söyledi.