Advertisement

HTC Corp.'tan Hitachi Ltd.'a birçok şirketin kazanç tahminlerinin yatırımcıları hayal kırıklığına uğratması ve Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişeler üzerine Asya Borsaları 18 ayın zirvesinden gevşedi, metaller düştü; Avustralya doları ise z ayıfladı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 düşerken, Hang Seng Endeksi de yüzde 1.6 geriledi. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri, endeksin dün yüzde 1.2 düşüş kaydetmesinin ardından bugün büyük bir değişiklik kadydetmedi. Paladyum yüzde 0.8, çinko ise yüzde 1 değer kaybetti. Avustralya doları, merkez bankasının faizi aynı bırakmasının ardınan dolar karşısında yüzde 0.4 zayıfladı. Euro, dolar karşısında dün 1 ayın en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından bugün de değer kaybetti.

İspanya'nın 10 yıllık tahvil faizi ülkenin başbakanı Mariano Rajoy'un yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya kalmasıyla 7 haftanın zirvesine tırmandı. İtalyan tahvillerinin getirisi de bu ayki seçimlerin öncesinde yükseldi. Tayvanlı HTC 6. çeyreğinde de düşüş öngörürken, Tokyo'daki Hitachi yıllık operasyonel kâr tahminini indirdi.

Yeniden Avrupa konusundaki endişelerin gündeme geldiğini belirten AMP Capital Investors Ltd.'ın strateji müdürü Shane Oliver, piyasanın çok fazla açılmış olduğunu ve bu nedenle düzeltme için bahane aradığını, bu zayıflığın daha devam edebileceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası 7 Şubat'ta toplanırken, Euro Bölgesi liderleri de aynı gün zirve için bir araya gelecek. İspanya Başbakanı Rajoy istifa çağrılarının arasında kemer sıkma önlemlerini uygulamaya koymak ve güveni korumakta zorlanıyor. İtalya'da ise anketler Silvio Berlusconi'nin seçim yarışında açığı kapamaya başladığına işaret ediyor.