Advertisement

Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ (MKK) ve Japon Merkezi Saklama Kuruluşu (Japan Securities Depository Center Inc - JASDEC) arasında mutabakat zaptı imzalandı.

Yapılan açıklamaya göre, MKK ile JASDEC arasında iki ülke Borsalarında kotasyonu planlanan borsa yatırım fonlarıyla ilgili alım satım sonrası işlemler ve diğer konularda iki kurum arasındaki işbirliğinin artırılması amacıyla 1 Şubat 2013 tarihinde bir Mutabakat Zaptı imzalandı.

İmzalanan mutabakat zaptı ile iki kurum yönetim kurulu üyeleri, üst yönetimleri ve çalışanları, çifte kotasyonu planlanan borsa yatırım fonları gibi uluslararası yatırımları teşvik etmek, takas ve saklama hizmetleri alanında işbirliği fırsatlarını değerlendirmek ve ülke sermaye piyasalarının gelişimini desteklemek amacıyla düzenli olarak toplantı ve ortak çalışmalar gerçekleştirmeleri öngörülüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen MKK Genel Müdürü Yakup Ergincan, Türkiye ve Japonya arasındaki güçlü tarihi bağlara ek olarak, Japon meslektaşlarıyla imzaladıkları bu mutabakat zaptıyla iki ülke sermaye piyasalarının gelişiminin desteklenmesinin yanı sıra İstanbul Finans Merkezi Projesi'ne önemli bir katkı sağlanacağını belirtti.

Ergincan, ''Borsa yatırım fonlarının çifte kotasyonuyla başlayarak, Japonya ve Türkiye'nin saygıdeğer iki merkezi saklama kuruluşu arasındaki işbirliği, ortak çalışma ve yakın ilişkiler yatırımcılara yeni yatırım fırsatları sunulmasını beraberinde getirecektir. Bu girişim ayrıca ülkemizin Türk finansal ürünlerinin küresel pazarlara açılmasına dair kararlılığını güçlendirecektir'' ifadelerini kullandı.

JASDEC Başkanı Yoshinobu Takeuchi ise, ''JASDEC ve MKK arasında imzalanan bu anlaşma iki merkezi saklama kuruluşu arasında dostluk ve işbirliği bağlarını geliştirici bir kilometre taşı olacaktır. Kurumlar arası bilgi alışverişi, iletişim ve ülke borsalarında çifte kotasyonu söz konusu olan borsa yatırım fonlarıyla ilgili işlemler vasıtasıyla Japon ve Türk sermaye piyasalarının gelişimine katkı sağlanacaktır'' görüşünü dile getirdi.