Advertisement

Warren Buffett'in sahibi olduğu Berkshire Hathaway Inc., kredi derecelendirme kuruluşlarının bu hafta Borsada yaşadığı düşüşlerin ardından Moody's Corp.'un en çok hissesine sahip şirket olarak yaklaşık 300 milyon dolar kaybetmiş olabilir.

En büyük ikinci kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's, 4 Şubat'ta Standard & Poor's'un ABD tarafından dava edilebileceğini açıklamasının ardından dün itibariyle yüzde 19'luk kayıp yaşadı. Nebraska merkezli Berkshire elinde 28.4 milyon Moody's hissesi bulundurarak 30 Eylül itibariyle şirket hisselerinin yüzde 13'ünü kontrol ediyordu.

Edward Jones & Co. analisti Tom Lewandowski yaptığı açıklamada "Buffett, bunun geniş hendekli iyi bir iş olduğuna inanıyor ve o yüzden de pozisyonuna uzun bir süredir bağlı kaldı. O böyle durumlara genellikle payını artırabileceği fırsatlar olarak bakıyor" ifadelerini kullandı.

Moody's bu hafta şu ana kadar 10.26 dolarlık kayıp yaşarken, neredeyse son 4 yılın en büyük iki günlük düşüşünü kaydetti ve dün New York'ta 45.09 dolardan kapandı.Eğer Berkshire elinde hala Eylül ayı sonundaki kadar hisse bulunduruyorsa, kayıpları 291.5 milyon dolara eşit geliyor. Buna rağmen hisseler geçtiğimiz 12 ay içerisinde yüzde 17'lik bir tırmanış gerçekleştirdi.