Advertisement

News Corp. ve Nikon Corp.'un kâr tahminlerini indirmesi, Japon Nikkei 225 Endeksi'nin de 4 yılın zirvesinden gevşemesi üzerine Asya Borsaları geri adım attı.

Japon fotoğraf üreticisi Nikon, şirketin Avrupa'da talebin yavaşladığı gerekçesiyle kâr tahminini düşürmesi üzerine 1985'ten bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Rupert Murdoch'un News Corp.'u, "American Idol" ve "X Factor" şovlarının reytinglerinin düşmesinin ardından kazanç tahminini indirmesinin ardından yüzde 2.8 değer kaybetti. Japon traktör üreticisi Kubota Corp., şirketin net gelirinin beklentilerin aldında kalmasıyla yüzde 3.6 geriledi ve Nikkei 225 Endeksi'ndeki en sert düşüşülerden birini kaydetti. National Australia Bank, bankanın 4. çeyrek kârlarının arttığını açıklamasıyla yüzde 2 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 132.86 puana geriledi. Endekste değer kazanan her 4 hisseye karşılık 5 hisse değer kaybetti. Japon Nikkei 225 Endeksi dün Eylül 2008'den bu yana en  yüksek seviyesindeki kapanışından gevşeyerek, yüzde 0.9 düşüş kaydetti.

Kısa vadede aşağı çeken faktörlerin olduğunu belirten Finaport Investment Intelligence'ın baş Asya yatırımı müdürü Hans Goetti, piyasanın aşırı alım gördüğünü ve tablolardaki iyimserliğin azaldığını söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi son 3 ayda Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin daha agresif para politikası kampanyasının yeni zayıflatarak ihracatçıların görünümünü desteklemesiyşe yüzde 8.9 yükseldi.