Advertisement

(17:20'de güncellendi)

ABD hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarının, ekonomiyi desteklemek için daha fazla adım atabileceği beklentilerini güçlendirmesi sonrası iki günlük çıkışını tersine çevirirken, Avrupa hisse senetleri yukarı yönde hareket etti ve euro zayıfladı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi New York saati ile 10:03'te yüzde 0.1 aşağıda seyrederken, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu. Euro dolar karşısında yüzde 0.7 zayıflayarak 1.3424 dolara indi. Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 1.62'ye indi. Sterlin dolar karşısında, gelecekteki merkez bankası başkanının, olağandışı politikalardan çıkışın yumuşak olması gerektiğini söylemesinin ardından yüzde 0.3 güçlendi.

ABD'de emek verimliliği dördüncü çeyrekte, ekonomideki yavaşlamanın personel harcamalarını artırması ve şirketlerin artık çalışanların verimliliği artırmada sınıra yaklaşmaları ile birlikte beklenenden daha düştü. İşsizlik başvuruları ise geçen hafta ekonomistlerin tahminlerinden daha fazla düştü. Draghi, faiz kararı sonrası Frankfurt'ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, büyümeye yönelik risklerin aşağı yönlü kalmaya devam ettiğini, genişlemeci AMB politikasının ekonomiye destek olacağını ve eurodaki son güçlenmenin enflasyonun yavaşlayacağı riskini ortaya çıkardığını kaydetti.

Londra'da Royal Bank of Canada küresel Döviz strateji müdürü Adam Cole, "Piyasa Draghi'nin yorumlarını genel olarak aşağı yönlü olarak okuyor," dedi ve Bu ve enflasuon risklerine yönelik yorumlar euroyu aşağı itti" şeklinde görüş bildirdi.

(17:20'de güncellendi)