Advertisement

Hong Kong hisse senetleri, Çinli gayrımenkul geliştirme şirketlerinin, emlak piyasasına ilave kısıtlamalar getirileceği endişesi ile değer kaybetmesinin öncülüğünde aşağı yönde hareket etti. Bu hareket ile birlikte, gösterge endeks Hang Seng dünkü kazancını geri verdi. Aluminum Corp. of China Ltd., gösterge endeksten çıkarılacağının duyurulmasının ardından düştü.

Devlete ait gayrımenkul geliştirme şirketi China Resources Land Ltd., Çin'de bazı kentlerin konut satış onaylarını yavaşlatabileceğine ilişkin haber sonrası yüzde 3.2 düştü. Çin'in en büyük aluminyum tedarikçisi Aluminum Corp. of China yüzde 3 düşerken, ikinci en büyük kişisel bilgisayar üreticisi Lenovo Group Ltd., Hang Seng Endeksi'ne eklenmesinin etkisi ile yüzde 3.9 değer kazandı. Elektronik distribütörü Digital China Holdings Ltd., dün işlem sırasının kapatılmasının ardından, HSBC Holdings Plc gibi finans kuruluşlarının hisse tavsiyesinin de etkisi ile yüzde 7.5 sıçradı.

Hang Seng Endeksi yüzde 0.5 düşerek, yerel saat ile 13:06'da 23,148.34 puana geldi. Endekste, yükselen iki hisse karşılığı yaklaşık üç hisse değer kaybetti. İşlem hacmi ise bu rapor yazıldığı sırada, son 30 günün ortalamasının yüzde 18 yukarısındaydı. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1.6 düşerek 11,654.96'ye geldi ve bu yılın en düşük kapanışını gerçekleştirmeye yönlendi.

Hong Kong merkezli aracı kurum Tanrich Securities Co.'nun başkan yardımcısı Jackson Wong, "Yatırımcılar, Çin'de yeni liderliğin konut fiyatlarını durdurmak için bir politika uygulayıp uygulamayacağını görmek istiyor," dedi ve "Hang Seng China Enterprises Endeksi, Çin'deki satış dalgasını takip etti. Çin'de hisse senetleri halen son rallinin zirvesinde ve Çin'de Yeni Yıl tatili öncesi yatırımcılar karlarını realize etmek isteyecektir" değerlendirmesinde bulundu.