Advertisement

Hindistan hükümetinin son 10 yılın en düşük büyüme tahminini yapması ve Çinli imar şirketlerinin sert düşüş kaydetmesiyle gelişen piyasalar endeksi 4. gününde de geri adım attı.

Sino-Ocean Land Holdings Ltd., kim Eng Securities Ltd.'ın, Çin'in daha sıkı emlak kontrolü önlemleri alabileceği endişesi üzerine şirketin hisselerinde satış tavsiyesinde bulunması üzerine Temmuz'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti. NTPC Ltd., Hint hükümetinin şirketteki hisselerini satması sonrasında yüzde 3 geriledi. China Food Ltd., 2012'deki kârlarında düşüş öngörmesi üzerine yüzde 13 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 1,061.77 puana gerileyerek 1 Ocak'tan bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Teknik analist Tom DeMark, geçtiğimiz ay boğa piyasasına giren Şanghay Bileşik Endeksi, Çin hisselerindeki rallinin alıcıları yormasından ötürü yüzde 8 gerileyeceğini öngördü. Hindistan bu mali yılda yüzde 5 ile beklentinin altında ve son 10 yılın en zayıf büyüme tahmininde bulundu.

Çin'deki politika sıkılaşmasının büyümeyi frenleyeceğini belirten BPI Asset Management Inc.'in yatırım yöneticilerinden Paul Hoseph Garcia, Hindistan'ın tüm bedelleri göz önünde bulundurarak büyüme politikası benimseyemeyeceğini, ülkenin bir yandan enflasyonu kontrol altına alırken, diğer yandan da büyümesinin gerektiğini söyledi.

Hindistan bugün Mart 2013'te sonlanacak mali yılda yüzde 5 büyüme tahmin etti. Uluslararası Para Fonu dün Hint ekonomisinin küresel finansal krizden öncekinden daha zayıf bir pozisyonda bulunduğunu ve merkez bankasının enflasyonu kontrol altına alıncaya kadar faiz indirmekten kaçınması gerektiğini söyledi.