Advertisement

(17:50'de güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, Fransa ve İspanya'nın borçlanma ihaleleri sonrası, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin, ekonomik toparlanmanın sürmekte olan genişlemeci para politikasının desteği ile bu yılın ilerleyen dönemlerinde başlaması gerektiğini söylemesi ile birlikte fazla değişiklik göstermedi.

Vodafone Group Plc, Mart ayında bitecek mali yıl için kar tahminini yinelemesinin ardından, telekomunikasyon grubundaki yükselişe en büyük katkıda bulundu. Banca Monte dei Paschi di Siena SpA yükselişini üçüncü güne taşıdı. DNB ASA, temettüsünü artırmasının ardından Temmuz 2011'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Sanofi, karının bu yıl gerileyebileceğini açıklamasının ardından Kasım ayından bu yana en düşük seviyesine indi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, erken saatlerde yüzde 0.6'lık bir ralli yaptıktan sonra, yüzde 0.1'den az bir düşüş göstererek, Londra saati ile 15:28'de 284.44 puana geldi. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi bu yıl, ABD'li yasa koyucuların bütçe konusunda uzlaşmaya varması ve verilerin dünyanın en büyük ekonomisinin toparlanmakta olduğunu işaret etmesi ile birlikte yüzde 1.7 yükseldi. Ancak endeks, İtalya ve İspanya'da siyasi belirsizliğin yeniden ortaya çıktığına yönelik işaretlerin etkisi ile bu hafta yüzde 1.3 geriledi.

Cenevre'de Mirabaud Securities LLP başkan yardımcısı John Plassard, "Avrupa'da son dönemde tansiyonun tekrar artmasının ardından, Draghi, hem makroekonomik tarafta, hem de Monte Paschi konusundaki soruyu yanıtlayarak kişisel seviyede piyasaları yatıştırmak durumundaydı," dedi ve Bunu başarıyla gerçekleştirdi. Ekonomiyi desteklemek için genişlemeci para politikasına devam edileceğini işaret etti ve bu durum, bu hafta sıkıntı çeken piyasalar için olumlu bir gelişme" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx 600 Endeksi'de, el değiştiren hisse senedi sayısı, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, 30 günlük ortalamanın yüzde 22 üzerindeydi.

(17:50'de güncellendi)