Advertisement

Deflasyondan çıkmak için çabalarını artıran Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin Japonya Merkez Bankası üzerindeki daha fazla parasal genişleme baskısı, bankanın finansal kurumlardan aldığı tahvillerde negatif faiz kabul etmek zorunda kalabileceği spekülasyonlarını tetikliyor.

Negatif faizlerin BOJ'un tahvil operasyonlarında olağan bir uygulama hâline gelebileceğine dikkat çeken Deutsche Securities Inc.'in baş Japon faizleri stratejisti Makoto Yamashita, merkez bankasının bir sonraki operasyonundan itibaren böyle bir olasılığın bulunduğunu söyledi.

BOJ Başkanı Masaaki Shirakawa'nın görevinden erken ayrılma kararının daha agresif genişleme önlemleri beklentisine neden olmasıyla Japonya'nın 2 yıllık tahvillerinin getirisi yüzde 0.03'e geriledi. Tokyo'daki NLI Research Institute'ün baş ekonomisti Yasuhide Yajima, BOJ'un mevduat fazlası için bankalara ödediği yüzde 0.1 faizin indirilmesinin merkez bankasının satın aldığı tahvillerde negatif faizlere geçilmesiyle sonuçlanabileceğini belirtti.

Yajima, "Yatırımcılar, rezerv fazlalarında faiz indirimi gibi daha agresif genişleme önlemleri bekliyor" yorumunda bulundu.

Norinchukin Research Institute Co.'un başekonomisti Takeshi Minami, oranın, faizler için taban seviyesi sağladığını ve diğer faizlerin yüzde 0.1'in altına gerilemesini önlediğinin altını çizdi.

Ancak tüm analistler bu spekülasyonla aynı görüşü  paylaşmıyor.

Mevcut tahvil alımlarını yerine getirebilmesinden ötürü BOJ'un negatif faizleri kabul etmek zorunda kalmayacağını söyleyen Daiwa SB Investments Ltd.'ın başstratejisti Soichiro Monji, rezerv faizlerinin indirilmesinin uzun ve aşırı uzun tahvillerin getirisi üzerinde bir miktar etkisinin olabileceğini, ancak bunun çok da uzun sürmeyeceğini savundu.