Advertisement

Ünlü yatırımcı Jim Rogers, ABD hazine tahvillerine geçtiğimiz ay son 1 yılın en sert düşüşünü kaydettiren bozgunun henüz sonlanmadığı uyarısında PIMCO Başkanı Bill Gross'a katıldı.

Goldman Sachs Group Inc. ve Wells Capital Management Inc.'in de endişelerini dile getirmesiyle, ABD hazine tahvillerindeki düşüşün sürmesini bekleyenlerin sayısı artıyor. İşsizlik Ocak'ta artış kaydetse de ABD Çalışma Bakanlığı'nın yıl sonunda yaptığı revizyonlar, 2012'deki istihdam kazançlarının önceki seviyelerden daha yüksek olduğuna işaret ederek, Fed'in bu yıl tahvil alımlarını azaltacağı spekülasyonlarını çoğalttı. Standard&Poor's 500 Endeksi bu ay rekor düzeye tırmandı.

Herkesin hisselerde olmak istediğine dikkat çeken Finaport Investment Intelligence'ın yatırım genel müdürü Hans Goetti, insanların ABD hazine kağıtlarından çıktığını söyledi.

ABD'nin 10 yıllık gösterge faizi yüzde 1.97'den fiyatlanırken, Kasım 2022 vadeli yüzde 1.625 faizli kağıtlarının fiyatı Londra saati ile 6:37 itibariyle 96 30/32'den işlem gördü.

Faiz Temmuz'da yüzde 1.38'e kadar gerileyerek tahvillerin yeterli değer sunmadığı endişelerine neden oldu.

Bank of America Merrill Lynch'in verilerine göre ABD Hazine kağıtları bu yıl yatırımcılara yüzde 0.9 zarar ettirdi. Bloomberg anketine katılan finansal şirketler, 10 yıllık faizlerin yıl sonuna kadar yüzde 2.25'e çıkmasını bekliyor. Bu da bugün ABD hazine kağıdı alan yatırımcının yüzde 0.5 zarar edeceği anlamına geliyor.