Advertisement

Tangent Capital Partners'ın yönetici direktörü James Rickards, küresel Döviz sisteminin felakete doğru ilerlediği uyarısında bulundu.

Fed'in yüklü parasal genişleme programlarını 2010'da uygulamaya başlamasıyla dünyanın kur savaşlarına başladığını savunan Rickards, o zamandan bugüne kadar bu savaşa Brezilya, İsviçre ve Japonya'nın da aralarında yer aldığı bir dizi ülkenin katıldığını söyledi.

"Kur Savaşları: Bir sonraki küresel krizin inşası" kitabının yazarı olan Rickards, tüm önemli merkez bankalarının parasal genişleme uyguladığını, bir noktada çok fazla para basılacağını, bunun da enflasyona neden olacağını ve en sonunda da uluslararası para sisteminin  çökeceğini öngördü.

ABD ve Japonya merkez bankalarının ekonomilerini ilerletmek için ihracatı desteklemek yerine zayıf para birimi kanalıyla enflasyon ithal etmeye çalıştıklarını belirten Rickards, bu ülkelerin deflasyondan aşırı korktuğunu anlattı ve "Bunun için faizleri indirdiler; şimdi de para birimlerini ucuzlatıyorlar" dedi.

Rickards, öte yandan Avrupa Merkez Bankası'nın, para birimini zayıflatmak için değil likidite nedeniyle parasal genişleme uygulayarak doğrusunu yaptığını söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Şubat 2013 Perşembe, 15:31 Misafir türkiye 'nin şu anki gidişatı, dünyanın finansal krize gidiş yolunun aynısı olduğunu düşünüyorum. o yüzden belki dünya 10 yıl sonra krizin etkilerini sağlıklı şekilde atıyor olurken türkiye dünyanın 15 yıl öncesinde girdiği krize giriyor olacak. sebepleri ise; populist politik yaklaşım ve kamu müsrifliği, ucuza dayandırılmaya çalışılan borçlanma üzerine büyüme, büyümenin tüketim üzerine planlanması, istihdam ve eğitim planlaması olmaması, tasarrus oranlarında yüksek tarihi kayıp ve buna rapmen tasarruftan uzaklaştırma, yüksek vergiler ve kayıt dışı, yükselecek enerji maliyeti ve bütçe açığı vs