Advertisement

İngiltere Merkez Bankası, politika yapıcıların toparlanmayı desteklemek için kredi güçlendirme programı üzerinde odaklanmaya devam etmeleri ile birlikte, ilave teşviklere gitmekten kaçındı.

Guvernör Mervyn King başkanlığındaki Para Politikası Komitesi, tahvil alımları için hedefin 375 milyar sterlinde (589 milyar dolar) bırakılacağını kaydetti. Bloomberg News'un anketine katılan 43 ekonomistin tümü, değişiklik olmayacağı tahmininde bulundu. İngiltere Merkez Bankası ayrıca, portföyünde tuttuğu gelecek ay vadesi dolacak 6.6 milyar sterlinlik Hazine tahvillerine yeniden yatırım yapacağını duyurdu. Banka ayrıca, enflasyonun gelecek iki yıl boyunca yüzde 2 hedefinin üzerinde kalacağını da belirtti.

Bugünkü karar, Temmuz ayında King'in yerini alacak Kanada Merkez Bankası Guvernörü Mark Carney'in İngiliz parlamenterlere yönelik yazılı konuşma metninin ardından geldi. İngiltere ekonomisinin dördüncü çeyrekte daralması ve daha önce görülmeyen üç dipli resesyona yaklaşmasına karşın, hem imalat hem de hizmet sektörlerinin genişleme göstermesi ile birlikte, Ocak ayındaki anketler, bu resesyonun gerçekleşmeyebileceğini işaret ediyor.

Londra'da Berenberg Bank ekonomisti ve eski bir İngiltere Merkez Bankası yetkilisi Rob Wood, "Ekonominin daralması kötü haber, ancak bu zaten söyleniyor. Banka, kötü bir rakam beklemekte olduklarının işaretini verdi," dedi ve "Muhtemelen birkaç ay aktif olmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Para Politikası Komitesi ayrıca, politika faizini değiştirmeyerek, Bloomberg News'un anketine katılan 54 ekonomistin tümünün tahminlerinin doğrultusunda, rekor düşük seviye olan yüzde 0.50'de bıraktı. Öte yandan, merkez bankası yetkilileri, Ağustos ayında başlayan ve kredileri desteklemeyi amaçlayan Kredi Programı için Fonlama'nın etkilerini izliyor. Programın mortgage piyasasına destek olduğuna yönelik işaretler var ve King, 22 Ocak'ta yaptığı açıklamada, program ilerledikçe, kredi koşullarının iyileşmesi gerektiğini söyledi.