Advertisement

Kadıköy Sosyal Güvenlik Merkezi (SGM) Müdürü Mithat Yalçın, vatandaşların, kapıya gelerek kendisini SGK müfettişi olarak tanıtan insanlara itibar etmemesi gerektiğini belirterek, ''Devlet kapıya gelip elden para almaz'' dedi.

Yalçın, Kadıköy SGM'de, son günlerde kendisini SGK müfettişi olarak tanıtan dolandırıcıların artması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, bu kişilerin genellikle SGK'dan aylık alan, eşi vefat etmiş, ikametlerinde tek başına yaşayan yaşlı kadınları ziyaret ederek dolandırdığı ve dolandırıcılık olayına maruz kalan birçok vatandaşın emniyete müracaatları olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Yapılan araştırmalarda, söz konusu olayı gerçekleştiren kişi veya kişilerin, kendilerini SGK görevlisi olarak tanıttıkları ve SGK'ya ait personel olduklarını belirten tanıtım kartı ibraz ettiklerinin anlaşıldığını dile getiren Yalçın, ''Yine bu şahısların ellerinde bulunan çanta içerisindeki para makbuz defteri, kaşe gibi materyallerin olduğu, mağdurlar hakkında bir şekilde önceden temin ettikleri kimlik ve kişisel SGK aylık bilgilerini doğru olarak söyleyerek mağdurların güvenlerinin kazanıldığı görülmüştür'' dedi.
Yalçın, dolandırıcıların mağdurlara, eşlerinin ölümlerinden kalan bir para olduğunu ve bu paranın alınmadığını, bu biriken paraların belli bir miktar para ödeme yapılması durumunda SGK tarafından kendilerine verileceğini söylediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Bu sözde para karşılığında, ellerinde bulunan altın ve paralar mağdurların rızası dahilinde alınarak, sistemli bir şekilde mağdurların doladırıldığı tespit edilmiştir. SGK olarak anılan örneklerde olduğu gibi uygulamalarımız mevcut değildir. Vatandaşlarımızın herhangi bir ödeme yapması gerektiği durumlarda, adına ve adresine tebligat çekilmekte olup, bankalar ve postane haricinde herhangi bir alternatif tahsilat yöntemimiz bulunmamaktadır. Bu noktada vatandaşlarımızın SGK hesaplarından başka hesaplara para yatırılmasına dair sözlü ya da yazılı olarak bir bildiri aldığı takdirde adresine en yakın SGM'ye gelerek teyit alması gerekmektedir. Bu şekilde mağduriyetlerin önlenmesi adına, İstanbul Kadıköy SGM, Kadıköy ve Üsküdar ilçe emniyet müdürlükleri ile ortak bir bilgilendirme toplantısı düzenlemiş olduk. Kısacası vatandaşlarımız, kapıya gelip kendisini SGK müfettişi olarak tanıtan insanlara itibar etmesin. Devlet kapıya gelip elden para almaz.''

Mithat Yalçın, böyle bir durumla karşılaşan vatandaşların, dolandırıcılara hiçbir şekilde para vermemesi gerektiğini vurgulayarak, en yakın SGK merkezine, emniyet müdürlüklerine ve SGK'nın ihbar hattı olan ''Alo 170''e bilgi verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amiri Eyüp Şahin de kendilerine bu yönde ihbarlar geldiğini ve gerekli çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

Vatandaşların bu insanlara kesinlikle itibar etmemesi gerektiğinin altını çizen Şahin, devletin kişilerle hiçbir şekilde tebligat olmadan para alışverişi yapmayacağını vurguladı.
Şahin, bu dolandırıcılıkların önlenmesi için SGK ile ortak bir çalışma yürüttüklerini de ifade etti.
Toplantıya, Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amiri Hakan Korkmaz ile SGK İstanbul Müdür Yardımcısı İlhan Küçük, Emekliler Derneği Kadıköy Şube Başkanı Nahit İmamoğulları ve diğer yetkililer katıldı.