Advertisement

ABD endeks vadelileri, yatırımcıların bugün sonuçlanacak Avrupa Merkez Bankası toplantısını beklemesiyle ilerledi.

Dünyanın en büyük ödeme şebekesi Visa Inc., birinci mali çeyrek kârının beklentileri aşmasının ardından Alman işlemlerinde yüzde 0.4 ilerledi. News Corp., "American Idol" ve "X Factor" gibi şovların düşen reytingleri üzerine kâr beklentilerini azaltmasıyla Alman işlemlerinde değer kaybetti.

Standard & Poor's 500 Endeksi Mart ayı vadelileri Londra saatiyle 11:12'de yüzde 0.3 artarak 1,510.6 puana yükseldi. Gösterge endeksi dün beklentileri aşan kâr verileri üzerine yüzde 0.1 ilerledi. Dow Jones vadelileri ise 27 puan artarak 13,955 oldu.

Londra'da bulunan Hargreaves Lansdown Plc hisse direktörü Richard Hunter, "Piyasa, net bir rallinin ardından bir mola için ara veriyor. Kaliteli firmalar genellikle sağlıklı devam ediyorlar ve verileriyle hayal kırıklığına yol açmadılar. Diğer taraftan, ABD'nin borç durumuyla ilgili dile getirilen endişeler ve Avrupa'dan gelecek iyi haberlerin eksikliği de yüzeyden uzak durmuyor" ifadelerini kullandı.

S&P 500 Endeksi, ABD'li yasa yapıcıların bütçe konusunda bir anlaşmaya varması ve firmaların beklentilerin üzerinde kâr açıklamasıyla 2013 yılında şu ana kadar yüzde 6'lık bir ralli gerçekleştirdi. Gösterge endeksi aynı zamanda Ekim 2007'de ulaştığı tarihi zirvesinin yüzde 3.4 altında seyrediyor.