Advertisement

İngiltere merkez bankası, The Bank of England (BOE), yavaş toparlanan ekonomisine teşviği devam ettirmek adına 4 yıl önce başladığı varlık alımı çerçevesinde aldığı ve vadesi dolan hazine tahvillerini tekrar yatırıma hazırlanıyor.

BOE tarafından bugün yapılan açıklamaya göre Başkan Mervyn King tarafından yönetilen Para Politikası Kurulu, 7 Mart'ta vadesi dolan 6.6 milyar poundluk (10.4 milyar dolar) tahvillerle yeniden yatırım yapmaya hazırlanıyor. Bankadan yapılan açıklamada aynı zamanda parasal genişleme hedefinin 375 milyar pound olduğu ve enflasyonun önümüzdeki iki yıl boyunca bankanın hedefi olan yüzde 2'nin üzerinde kalabileceği belirtildi.

BOE'nin bu kararı King'in yerini Temmuz ayında dolduracak olan Kanada merkez bankası Mark Carney'in, Avrupa Merkez Bankası'nın şimdiki politikalarının "kaçış ivmesi" için yeterli olabileceği yorumlarının ardından geldi. Hazine tahvillerinin yeniden yatırım için kullanılacak olması, Birleşik Krallık'ın daha önce görülmemiş üç dipli resesyon riskiyle karşı karşıya kaldığı bir noktada yetkililerin politikayı daraltmaya çok gönüllü olmadıklarını gösteriyor. Enflasyonun, BOE hedeflerinin üzerinde seyredecek olmasına rağmen Para Politikası Kurulu, bu "geçici" faktörü bir süre görmezden gelebileceklerini belirttiler.

Londra'da bulunan Berenberg Bank ekonomisti ve eski BOE yetkilisi Rob Wood, "BOE bugün enflasyondan çok büyümeye bakacağını açıklayarak ayaklarını yumuşakça biraz suya sokmuş oldu. Bu politika akıllıca" dedi.

BOE gelecekteki tahvil geri alımlarıyla ne yapacağını açıklamazken, 6.6 milyar poundun tahvillerdeki ödemelerden oluştuğunu belirtti.