Advertisement

ABD'de işsizlik sigortası başvuruları geçtiğimiz hafta gerileyerek 2012'nin ikinci yarısındaki seviyelere geriledi.

ABD Çalışma Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamaya göre işsizlik başvuruları 2 Şubat itibariyle biten haftada 5,000 gerileyerek 366,000'e indi. Bloomberg anketine katılan 53 ekonomistin tahmin medyanı 360,000'lik başvuru oranı öngördü.

Hükümetin geçtiğimiz haftalarda mevsimsel değişimlerden dolayı ayarlamakta zorlandığı başvuru rakamları, işten çıkarma oranlarının geçtiğimiz yıla göre çok farklı olmadığı bir seviyeye yaklaşıyor. Öte yandan işsizlik başvurusu verileri, geçtiğimiz hafta açıklanan ve işverenlerin istihdam yaratışına daha hızlı bir seviyede devam ettiklerini gösteren raporların ardından geliyor.  

New York'ta bulunan JPMorgan Chase & Co. ekonomisti Daniel Silver, "Biraz daha iyi olabilir ama buna rağmen istihdam piyasasında bir gelişme görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 343,000 ile 370,000 arasında değişiklik gösterdi. Çalışma Bakanlığı bir önceki haftanın verilerini 368,000'den 371,000'e revize etti.

Bir Çalışma Bakanlığı yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre bugünün verilerini etkileyen olağan dışı bir şeyin olmadığını belirtti.

ABD'li çalışanların üretkenliği 4. çeyrekte neredeyse son iki yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirerek işçi maliyetlerini beklentilerin üzerine çıkardı ve şirketlerin işçilerinden elde edebilecekleri üretkenliğin sınırına ulaşmış olabileceği sinyalini verdi.