Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, enflasyon risklerinin olmamasının bankaya rekor düşük faizleri sürdürme imkanı tanıması ile birlikte, yılın ilerleyen dönemlerinde ekonomik toparlanmanın başlaması gerektiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, politika yapıcıların euronun değer kazanmasının enflasyonu yavaşlatacağı ve ekonomik toparlanmaya zarar vereceği endişelerini taşıdığını işaret etti.

Draghi, politika faizinin değiştirilmeyerek rekor düşük seviye olan yüzde 0.75'te bırakılması kararının ardından Frankfurt'ta basın mensuparına yaptığı açıklamada, "2013'ün ilerleyen dönemlerinde, ekonomik aktivite, genişlemeci duruşumuzdan destek alarak, kademeli bir şekilde toparlanmalı," dedi ve enflasyon risklerinin kontrol altında olduğunu ve bunun da AMB'ye genişlemeci kalma imkanı tanıdığını ve ekonomik zayıflığın yalnızca bu yılın başlarında görüleceğini sözlerine ekledi.

Draghi, "Kur seviyesi bir politika hedefi değil, ancak büyüme ve fiyat istikararı için önemli," dedi ve "Değer kazanmanın sürürp sürmeyeceğini ve bu durumun fiyat istikrarına yönelik risk değerlendirmemizi değiştirip değiştirmeyeceğini görmek istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Son veriler, geçen yıl resesyona giren 17 üyeli Euro ekonomisinin istikrar kazanmaya başladığını işaret ediyor ve bu durum, AMB'nin faizleri daha da düşürmesi yolundaki baskıları azaltıyor. Öte yandan, değer kazanan euro, ihracata zarar verebilir, toparlanma daha başlamadan olumsuz etkilenebilir ve ABD ve Japonya'daki daha gevşek para politikaları dolar ve yenin euro karşısında daha da zayıflamasına neden olabilir. Draghi, AMB politikasının genişlemeci kalacağını ve düşük faiz oranlarının bu yılın ilerleyen dönemlerinde büyümeyi desteklemesi gerektiğini söyledi. Başkan Draghi, ancak, ekonomik görünüme yönelik risklerim aşağı yönlü kalamaya devam ettiği uyarısında bulundu.

Euro Draghi'nin konuşması ile birlikte değer kaybetti ve dolar karşısında yarım sentten daha fazla düşerek 1.3487 dolara geldi. Euro dolar karşısında bu ay son 14 ayın en yüksek seviyesine ve yen karşısında son üç yılın zirvesine ulaşmıştı. Draghi'nin 26 temmuz'da Avrupa'nın para birliğini korumak için ne gerekiyorsa yapılacağı tahhüdünde bulunmasından bu yana yüzde 11 tırmandı.

Draghi, euro kurunun uzun vadeli ortalama ile uyumlu olduğunu, ancak yetkililerin, "sürekli" değer kazanmasının AMB'nin fiyat istikrarına yönelik risk değerlendirmesini değiştirmesi durumunda, euro kurunu izlemeye alacaklarını sözlerine ekledi.

Londra'da Royal Bank of Canada küresel Döviz strateji müdürü Adam Cole, "Piyasa Draghi'nin yorumlarını genel olarak aşağı yönlü olarak okuyor," dedi ve Bu ve enflasuon risklerine yönelik yorumlar euroyu aşağı itti" şeklinde görüş bildirdi.