Advertisement

ABD çalışanlarının verimliliği 4. çeyrekte ekonominin daralmasıyla beklenenden daha fazla düşerek işçi maliyetini artırırken, firmaların da çalışanlardan alabileceği verimliliğin sınırına varmış olabileceklerini gösterdi.

Çalışanların saat başına verimliliği yıllık oranda yüzde 2 düşerken son iki yılın en kötü performansını gösterdi. Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre bir önceki 3 aylık dönemde yüzde 3.2'lik bir artış yaşanmıştı. Bloomberg anketine katılan 63 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 1.4'lük düşüşe işaret etti. İşçi başına düşen maliyet ise yüzde 4.5 artarak beklentilerin üzerinde çıktı.

Firmalar 2012 yılının sonuna doğru istihdamı artırarak, satışların iyileşmesiyle beraber ellerinde bulunan çalışan sayısıyla talebi karşılamakta zorlandıkları sinyalini verdi. Geçtiğimiz çeyrekte ekonomide yaşanan daralmaya rağmen tüketici ve firma harcamaları, istihdam piyasasıyla beraber toparlandı.

New York'ta bulunan UniCredit Group şef ABD ekonomisti Harm Bandholz, "Şirketlerin maliyetleri düşürebilmesi ve üretimi artırması için gittikçe daha az fırsat oluyor. Bunun sonucu da daha çok istihdam" ifadelerini kullandı.

İşsizlik sigortası başvuruları geçtiğimiz hafta düşerek 2012 yılının 2. çeyreğindeki rakamlara yaklaştı.