Advertisement

Greenlight Capital Inc., Apple'ı 27 Şubat'ta şirketin imtiyazlı hisseleri elimine etmesinin oylanacağı hissedarlar toplantısında öneriyi engelleyebilmek için şirket aleyhine dava açtı.  

Greenlight, Apple'ın önerisini diğer iki öneriyle birlikte tek paket halinde sunduğunu söyleyerek hissedarları üçünün tamamını ya kabul ya da reddetmeye zorladığını belirtti. Greenlight bu girişimin "ayrı fiyatlandırma kuralları"nı da ihlâl ettiğini ifade etti.

Elinde yaklaşık olarak 1.3 milyon Apple hissesi bulunduran Greenlight, bu hareketin şirketin sermaye dağılımını değiştirmeye yönelik olduğunu iddia etti.

Greenlight Başkanı David Einhorn bugün yaptığı bir açıklamada "Apple'ın büyüyen bilanço değerini bütün hissedarlara açmasını sağlayabilmesi için bütün seçenekleri masaya yatırması gerektiğine inanıyoruz. Geçtiğimiz bir kaç ay boyunca Apple ile bunu yapabileceği bir seçenek, daha açıkçası yeni bir tahvil yaratması üzerinde diyalog yürütüyorduk" diyerek görüşmelerin sonuç vermemesiyle böyle bir önlem aldıklarını dile getirdi.