Advertisement

Federal Reserve yöneticilerin Jeremy Stein, merkez bankasının piyasaları düzenleyici idare rolünün yanında faiz oranları gibi politika araçlarını risk yaratan ve aşırı ısınan piyasaları düzenlemekte kullanması gerektiğini ifade etti.

St. Louis'de bugün yaptığı bir konuşmada Stein, "Finansal istikrar adına bazı para politikası araçlarının kullanıldığı durumlar hayal edebiliyorum. Açık bir görüşle yaklaşmak önemli olacaktır" dedi.

Kansas City Fed Başkanı Esther George da dahil olmak üzere bazı Fed yetkilileri rekor düşük derecedeki faiz oranlarının bazı varlık piyasalarını aşırı ısındırdığı yönünde endişelerini dile getirdiler. Başkan Ben S. Bernanke ise düzenleme ve faiz oranı politikaları arasında açık bir ayrılık olması gerektiğini ve düzenlemenin varlık fiyatlarında oluşan balonlaşmalarla başa çıkabilmek için kullanılması gerektiğini ifade etti.

Stanford Üniversitesi ekonomisti John B. Taylor gibi Fed eleştirmenleri ise düşük faiz oranlarının daha fazla risk alımını teşvik ettiğini ve konut sektöründeki patlamayı hızlandırdığını savunuyor.

Stein ise bu görüşe katılmayarak düşük faizlerin konut sektöründe şişkinliğe yol açtığına dair bir kanıtın bulunmadığını söyledi ve "Dumanı hala tüten bir silah bulmak zor" ifadelerini kullandı.