Advertisement

Çin'in ihracat ve ithalatı Çin Yeni Yılı'ndan ötürü bu yıl geçtiğimiz yıldan 5 gün daha fazla olan Ocak'ta artış kaydetti ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin büyümesindeki sıçramanın sürdürülmesine destek oldu.

Gümrük yönetiminin verilerine göre Çin'in ihracatı yıllık bazda yüzde 25 artış kaydederek Bloomberg'in yüzde 17.5 büyüme beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Çin'de ithalat da yüzde 28.8 arttı ve yüzde 23.5 beklentisini aştı.

Nomura Holdings Inc.'e göre, yılın ilk 2 ayındaki verilerin yeni yıl tatilinden ötürü daha düzensiz olmasına rağmen Çin'in dış ticaret verisi ekonominin güçlendiğine işaret ediyor olabilir. Xi Jinping yönetimindeki yeni liderler enflasyonu sıçratmadan ya da gölge bankacılığı ve yerel yetkili borçlardan kaynaklanan finansal risklerinin aşırı artmasına neden olmadan toparlanmayı sürdürmenin yolunu arıyor.

Güçlü ihracat verisinin yalnızca Çin Yeni Yılı etkisiyle açıklanamayacağının altını çizen Nomura'nın baş Çin ekonomisti Zhang Zhiwei, hem ihracat hem de ithalat rakamlarının güçlü olduğunu, bunun da ekonominin ilk yarıda döngüsel toparlanmasına devam ettiğini gösterdiğini belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi yerel saat ile 11:13 itibariyle yüzde 0.4 yukarıda seyretti.