Advertisement

Dünyanın en büyük 3 uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu MOody's, Standard&Poor's ve Fitch Ratings Ltd. hakkında New York Başsavcılığı tarafından sopruşturma başlatıldı. New York Başsavcılığı, kredi kuruluşlarını, 2008'de eyalet ile anlaşmalarını ihlal etmiş olabilecekleri gerekçesiyle soruşturuyor.

Kredi kuruluşları o zamanki New York Başsavcızı Andrew Cuomo ile operasyonlarında değişiklik yapmaları konusunda anlaşmıştı. Adını vermek istemeyen kaynaklardan biri eyaletin şu anki başsavcısı Eric Schneiderman'ın, ryeting kurumlarının  bu anlaşmayı yerine getirip getirmediklerini araştırdığını söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı ve eyalet başsavcıları bu hafta S&P'ye, kuruluşun konut balonu esnasında mortgage destekli tahvillerin notlarını şişirdikleri iddiasıyla dava açtı. Ancak dava açan eyaletler arasında New York yer almıyordu.

Moody's'in sözcüsü Michael Adler, Fitch sözcüsü Dan Noonan henüz sorulara yanıt vermezken, McGraw-Hill Cos.'un sözcüsü Catherine Mathis, soruşturma hakkında görüş bildirmeyi reddetti.