Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki toparlanmaya ilişkin endişelerin etkisiyle Sony Corp.'un beklenmedik şekilde zarar etmesi üzerine Tokyo Borsası düştü ve  1959'dan bu yana kaydettiği en uzun süreli kazanç döneminini sonlandırdı.

Televizyon üreticisi Sony Corp. yüzde 10 değer kaybederek Kasım 2008'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Satışlarının yüzde 34'ünden fazlasını Avrupa'da gerçekleştiren oyun konsolleri üreticisi Nintendo Co. yüzde 2.6 düştü. Asahi Glass Co., kâr tahminlerinin beklentinin altında kalmasının ardından yüzde 6.9 geriledi. Tüketici elektronikleri perakendecisi Yamada Denki Co., operasyonel kârının beklentileri aşacağını söylemesi üzerine yüzde 5.8 primlendi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.8 kayıpla 11,153.16 puana geriledi. İşlem hacminin 30 günlük ortalamanın yüzde 43 üzerinde olduğu endeks bu hafta yüzde 0.3 düşerek, 12 haftadır devam eden haftalık kazanç dönemini sonlandırdı. Geniş kapsamlı Topix Endeksi de bugün yüzde 1.2 düşüşle 957.35 puana indi. Endekste değer kazanan her hisseye karşılık 4 hisse değer kaybetti. Endeks 13. haftasını da kazançla sonlandırarak 1973'ten bu yana en uzun süreli haftalık kazanç dönemine işaret etti.

Piyasanın hızının azalmasıyla yatırımcıların kâr realizasyonuna gittiğini belirten Fukoku Mutual Life Insurance'tan Ichiro Yamada, kazançların kendisini etkilemediğini söyledi ve "Düşük yen sayesinde önümüzdeki mali yıla kadar yükselebilirler. Ama ondan sonra ne olacaklarını bilmiyoruz" dedi.

Topix Endeksi 14 Kasım'da genel seçim çağrısının yapılmasından bu yana yeni hükümetin daha fazla parasal genişleme uygulayacağı iyimserliğiyle üzde 33 yükseldi. Endeks defter değerinin 1.1 katından işlem görüyor.