Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de tüketici fiyatları Ocak'ta yıllık bazda yüzde 2 artış kaydederken, üretici fiyatları yüzde 1.6 düştü.

Bloomberg anketine katılan 35 analistin medyan tahmini de enflasyonun yüzde 2 hızlanacağı yönündeydi. çin'de enflasyon Aralık'ta yüzde 2.5 hızlanmıştı. Analistler üretici fiyatlarının Aralık'ta  yüzde 1.9 düşüş kaydetmesinin ardından geçtiğimiz ay da yüzde 1.6 gerileyeceğini öngörüyordu.

Yılın ilk 2 ayındaki fiyat kazançları, bu yıl Şubat'a denk gelen, ancak geçtiğimiz yıl Ocak'a denk gelmiş olan Çin Yeni Yılı tatilinin zamanlamasından ötürü karışık bir tablo çiziyor. Bank of Communications Co.'nun varlık birimindeki araştırma direktörü Hao Hong bu hafta bu yılın Ocak verileriyle, geçtiğimiz yılın Ocak verilerinin kıyaslanamayacağını söyledi.

Çin Merkez Bankası enflasyon risklerinin artacağının sinyalini verdi ve hükümetin fiyat kazancı beklentileri ve ithalat maliyetlerindeki artışa karşı tetikte olması gerektiğini söyledi.

Çin Merkez Bankası 6 Şubat'ta yayınladığı çeyrek dönemli para politikası raporunda ekonomik toparlanma ve talepteki genişlemenin hızlı bir şekilde TÜFE'ye yansıyabileceğine dikkat çekti.