Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın eurodaki güçlenmenin ekonomik toparlanmaya zarar verebileceğini söylemesinin, ihracatçıların kâr görünümünü olumsuz etkilemesi ve Sony Corp.'un beklenmedik şekilde zarar açıklaması üzerine Asya Borsaları düştü ve bu haftaki kazançlarını azalttı.

Japon tüketici elektronikleri üreticisi Sony, 8. çeyreğinde de zarar açıklaması ve televizyon, oyun araçları ve kompakt fotoğraf makinası satışlarında kesintiye gitmesiyle yüzde 10 değer kaybetti. GS Engineering & Construction Corp., 4. çeyrekte zarar ettiğini söylemesinin ardından yüzde 7 düştü ve Asya borsasında en çok değer kaybeden hisseler arasında yer aldı. Japon bilgisayar, şebeke ekipmanı ve cep telefonu üreticisi Fujitsu Ltd., 5 bin kişilik istihdam kesintisi yapacağını ve LSI çip işinde Panasonic Corp. ile ortaklık edeceğini söylemesi üzerine yüzde 5.1 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 132.70 puana indi. Endekste değer kazanan her 4 hisseye karşılık 5 hisse değer kaybetti. Endeks bu hafta büyük bir değişiklik kaydetmedi.

Avrupa kaynaklı endişeleri beklediklerini söyleyen PNC Wealth Management'ın baş yatırım stratejisti E. William Stone, şu an için daha az agresif olunması ve bir miktar savunmacı tarafta kalınması tavsiyesinde bulundu.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.8 düşerek bu haftayı yüzde 0.3 aşağıda tamamladı ve 1 Şubat'ta kaydettiği 12 haftalık kazanç döneminin ardından ilk düşüşüne işaret etti. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.7, Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1, Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde 0.3 ve Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 yükseldi.