Advertisement

Enflasyonun Ocak'ta hız kestiği Çin'de ihracatın beklentinin üzerinde artış kaydetmesiyle Çin Borsası yükseldi. Şanghay Bileşik Endeksi 2. haftasını da kazançla sonlandırdı. Endeksteki perakende ve otomobil hisseleri önümüzdeki hafta başlayacak 1 haftalık tatilin öncesinde ralli yaptı.

SAIC Motor Corp. ve Great Wall Motor Co., ülkenin yolcu araçları satışlarının geçtiğimiz ay beklentinin üzerinde olmasının ardından otomobil üreticileri arasındaki kazançlara öncülük etti. Bonmarşe operatörü Dashang Group Co., Çin Yeni Yılı tatilinde tüketici harcamalarının artacağı spekülasyonu üzerine yüzde 7.8 tırmandı. Çin'in ihracatı geçtiğimiz ay yüzde 25 artış kaydederken, enflasyon da yüzde 2 ile beklenti dahilinde hızlandı.

Ekonomik verilerin ılımlı toparlanmanın devam ettiğini ve hisse fiyatlarını desteklemeyi sürdüreceğini gösterdiğini belirten West China Securities Co.'nun analistlerinden Wei Wei, tatil öncesinde işlemlerin biraz hafif olduğunu, hisselerde de çok fazla hareket beklenmediğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 kazançla 2,437.56 puana yükseldi ve bu hatayı yüzde 0.8 yukarıda tamamladı. CSI 300 Endeksi yüzde 0.9 artışla 2,783.65 puana çıktı. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.1 sıçradı. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlşerin göstergesi olan Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 1.8 düşerken, FTSE Çin 25 Endeks Fonu da yüzde 2.3 geriledi.

Şanghay endeksi 3 Aralık'ta kaydettiği 3 yılın en düşüğünden, ekonomik büyümenin hızlandığı sinyalleri ve regülatörlerin yabancı yatırımcıların yatırım kotasını artırması sayesinde yüzde 24 tırmandı. Endeks açıklanan kârların 13.4 katsayısı ile Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyesine yakın fiyatlanıyor. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 22 altında; 100 günlük volatilite ise 17.8 puan ile geçtiğimiz yılın üzerinde seyrediyor.