Advertisement

(17:10'da güncellendi)

Hisse senetleri ve emtia, Avrupalı liderlerin bütçe kısıntıları konusunda anlaşmaya yakın olmaları ve Çin'de dış ticaret verilerinin beklenenden daha iyi çıkmasının ardından yükseldi. İspanya tahvilleri yükselişini ikinci güne taşırken, yen yaklaşık iki yılın en hızlı rallisini yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, New York saati ile 09:31'de yüzde 0.8 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.2 yükseldi. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi, Sony Corp.'taki yüzde 10'luk hızlı düşüşün de etkisi ile yüzde 1.8 geriledi. Japon yeni dolar karşısında yüzde 1.1 değer kazanarak 92.60'a çıktı ve son üç aydaki kaybını yüzde 14'e daralttı. ispanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi altı baz puan düşerek yüzde 5.36'ya indi. Nikel yüzde 1.1 ve ısınma yakıtı yüzde 1.6 sıçrayarak emtia grubundaki yükselişlere öncülük etti.

Çin'de dış ticaret fazlası Ocak ayında 29.15 dolar oldu. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, dış fazlanın 24.7 milyar düzeyinde egrçekleşmesi bekleniyordu. Avrupa Birliği liderleri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin dün euro son dönemde görülen güçlenmenin fiyatlardaki yükselişleri ve büyümenin hızını yavaşlatabileceğini söylemesinin ardından, blokun bütçesinde şimdiye kadarki ilk kısıtlamaları yapmaya hazırlanıyor. Japonya'da Aso, yenin dolar karşısında 90 seviyesine düşüşünün "beklediği birşey olmadığını" söyledi.

Londra'da Oriel Asset Management LLP fon yöneticilerinden Richard Scrope, "Çin verilerindeki iyileşme Avrupa hisse senetleri için olumlu," dedi ve "Avrupa Birliği'nin bütçe kısıntısına gitme kararı ihtiyatlı bir adım. Paranın nerede harcanması gerektiğinin önceliklendirilmesi, herşeye yapılan harcamaların artırılmasından daha iyi" değerlendirmesinde bulundu.

S&P 500 Endeksi bu hafta yüzde 0.7 düştü ve bu yılın ilk haftalık düşüşünü gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Dünyanın en büyük online profesyonel network şirketi LinkedIn Corp., artan üyeliğin dördüncü çeyrek karının ve satışlarının analistlerin beklentisinden daha hızlı artmasına yardımcı olmasının ardından değer kazandı.

Stoxx 600 Endeksi bu haftanın kaybını yüzde 0.7'ye indirdir ve bu oran Aralık ayından bu yana en büyük düşüşü işaret ediyor. Bankacılık hisselerini içeren endeks ise yüzde 2.2 ile son bir ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

(17:10'da güncellendi)