Advertisement

(15:10'da güncellendi)

Yen, Japonya Maliye Bakanı Taro Aso'nun basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yendeki son düşüşün hızının çok fazla olduğunu kaydetmesinin ardından dolar karşısında Mart 2011'den bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Japonya para birimi dolar karşısında, Aso'nun erken saatlerde, parlamentoda yaptığı açıklamada, hükümetin yenin dolar karşısında 90 seviyesine doğru ani düşüşünü beklemediğini söylemesinin ardından çıkışını ikinci güne taşıdı. Yen euro karşısında, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin dün yaptığı konuşmada faiz indiriminin halen bir olasılık olduğunu işaret etmesinin ardından son iki ayda ilk kez haftalık bazda yükseliş göstermeye yönlendi. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları, Çin'in dış ticaretinin ekonomistlerin tahminlerinin ötesinde büyümesinin ardından ralli yaptı.

Londra'da Societe Generale SA Döviz araştırma müdürü Kit Juckes, "Yen, insanların düşündüğünden daha fazla hareket etmesinden dolayı ortaya çıkan endişeye duyarlı, " dedi ve "Piyasanın bu tür yorumlara olan tepkileri konusundaki asıl sorun, yen satışı için kaç kişinin kuyruğa gireceği" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Yen dolar karşısında, yüzde 1.6 ile 17 Mart 2011'den bu yana en hızlı yükselişini göstermesinin ardından yüzde 1.3 değer kazandı ve New York saati ile 07:14'te 92.45 dolara çıktı. Japon para birimi euro karşısında, 6 Şubat'ta 127.71 ile Nisan 2010'dan bu yana en zayıf seviyesini gördükten sonra, yüzde 1.1 yükselerek 124.06 seviyesine geldi.

Japonya para birimi son altı ayda yüzde 19 düştü ve Bloomberg Korelasyon Ağırlıklı Endekslere göre, yeni Başbakan Shinzo Abe'nin agresif ğarasal teşviklere gdieceği algılaması ile, 10 gelişmiş ülke para birimi arasında en kötü performans gösteren para oldu.

(15:10'da güncellendi)