Advertisement

(15:25'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, Çin'de dış ticaret verilerinin beklenenden daha iyi çıkması ve Avrupa Birliği liderlerinin ilk kez Blok'un bütçesinde kısıntıya gitmeye hazırlanmalarının etkisi ile son üç günde ilk kez yükseldi ve haftalık kaybını daralttı. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri fazla bir değişiklik göstermedi.

Almanya'nın ikinci en büyük yazılım şirketi Software AG, hisse geri alımı yapacağını duyurmasının ardından yüzde 2.2 yükseldi. Credit Agricole SA, Exane BNP Paribas SA'nın hisse tavsiyesini yükseltmesinin ardından iki ayı aşkın sürenin en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Telecom Italia SpA, tüm yıl karının analistlerin tahminlerinin gerisinde kalmasının etkisi ile üç ayın en düşük seviyesine indi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 yükselerek Londra saati ile 12:58'de 285.85 puana çıktı ve haftalık düşüşünü yüzde 0.8'e düşürdü. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, ABD'li kanun yapıcıların bütçe konusunda uzlaşmaya varmalarının ardından bu yıl yüzde 2.2 yükseldi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları bugün fazla değişmezken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

Çin'de ihracat ve ithalat, geçen yılki Ocak ayına göre beş iş günü daha fazla olan Ocak ayında beklenenden daha fazla arttı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 arttı. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, ihracatın yüzde 17.5 artması bekleniyordu. Çin'de ithalat aynı dönemde yüzde 28.8'lik bir artış gösterdi. Bloomberg anketine göre, artışın yüzde 23.5 seviyesinde kalması bekleniyordu.

Londra'da Oriel Asset Management LLP fon yöneticilerinden Richard Scrope, "Çin verilerindeki iyileşme Avrupa hisse senetleri için olumlu," dedi ve "Avrupa Birliği'nin bütçe kısıntısına gitme kararı ihtiyatlı bir adım. Paranın nerede harcanması gerektiğinin önceliklendirilmesi, herşeye yapılan harcamaların artırılmasından daha iyi" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx Europe 600 Endeksi'nde el değiştiren hisse sayısı, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada 30 günlük ortalamanın yüzde 0.9 altındaydı.

(15:25'te güncellendi)