Advertisement

(16:20'de güncellendi)

Gelişen piyasa hisse senetleri, Türkiye'nin en büyük gayrımenkul geliştirme şirketi ve Macar petrol şirketi Mol Nyrt öncülüğündeki düşüşlerin Asya'daki kazançlara ağır basmasının ardınden değer kaybetti. Gösterge endeks Kasım ayından bu yana en hızlı haftalık düşüşüne yönlendi.

Türkiye'de gayrımenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut gayrımenkul Yatırım Ortaklığı AŞ, hisse satışı yapacağını açıklamasının ardından bir yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi. Mol, Dana Gas PJSC'nin Macaristan'ın en büyük rafinerisindeki payını satmasının ardından yaklaşık altı ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. OAO Gazprom, Rusya'da hisse senetlerinin son üç haftanın en düşük seviyesine gerilemesine öncülük etti. Güney Kore'nin en büyük oto üreticileri Hyundai Motor Co. ve Kia Motors Corp. en az yüzde 4.4'lük çıkışlar gerçekleştirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.1 düştü ve Londra saati ile 13:33'te 1,058.40 puana geldi ve düşüşünü beşinci güne taşıdı. Endeks bu haftaki kaybını, Kasım ayından bu yana en büyük oran olan yüzde 1.3'e genişletti. Endeksin 100 günlük volatilitesi, Bloomberg News'un derlediği verilere göre, 8.8 ile Ağustos 1997'den bu yana en düşük seviyesine indi. Çin'de bugün açıklanan ihracat verisi geçen ay beklenenden daha iyi çıkarak yüzde 25 artaraken, enflasyon beklentilere apralel olarak  yüzde 2 oldu.

Kuala Lumpur'da KSK Group Bhd. yatırım direktörü Pankaj Kumar, "Yatırımcıların muhtemelen görmek istediği şey, Çin'deki verilerin sürdürülebilirliği," dedi ve Veriler beklenenen paralel ya da beklenenden daha iyi gelirse, elbette piyasa bunu olumlu karşılayacak" değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Borsası erken saatlerdeki kayıplarını geri aldı. Bloomberg HT ve Bloomberght.com'da çıkan habere göre, Emlak Konut projelerinin finansmanını sağlamak için ikincil halka arza çıkacak ve bu satıştan 3.5 milyar lira (2 milyar dolar) ila 4 milyar lira arasında fon sağlayabilecek.

(16:20'de güncellendi)