Advertisement

Ziraat Bankası Hazine ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, 91 ve 175 gün vadeli banka bonoları ihraç tutarının, ek satış hakkının da kullanılması ile 1 milyar lira büyüklüğe ulaştığını bildirdi.

Kuru, yazılı açıklamasında, banka tarafından 4-5-6 Şubat 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen Ziraat Bankası 91 ve 175 gün vadeli banka bonoları ihracına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bilgehan Kuru, Ziraat Bankası tarafından ihraç edilen banka bonolarında yaklaşık 1,5 milyar lira tutarında gelen talep doğrultusunda, toplam 700 milyon lira olarak planlanan ihraç tutarının, ek satış hakkının da kullanılması ile 1 milyar lira büyüklüğe ulaştığını belirtti.

Son dönemde Merkez Bankası tarafından sağlanan düşük maliyetli likidite ortamı ve faiz koridorunun alt ve üst bandında indirimlere gidilmesinin de etkisi ile kısa vadeli tahvil ve bono faizlerinin belirgin şekilde gerilediğini ifade eden Kuru, bu nedenle banka bono ihraçlarının ek getiri ile beraber düşük faiz ortamında yatırımcılar açısından bono faiz oranlarıyla karşılaştırıldığında cazip fırsatlar sunmaya devam ettiğini kaydetti.

Benzer vadeli Devlet İç Borçlanma Senetlerinin getirisi üzerine yüzde 0,50 ek getiri veren 91 gün vadeli Ziraat Bonosu'nun basit faiz oranının yüzde 5,96 ve yüzde 0,60 ek getiri veren 175 gün vadeli Ziraat Bonosu'nun basit faiz oranının da yüzde 6,21 olarak gerçekleştiğine işaret eden Kuru, ''Ziraat Bonoları İMKB Tahvil Bono Piyasası'nda 11 Şubat 2012 tarihinden itibaren işlem görmeye başlayacak. 4-5-6 Şubat 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen bu ihraçla, banka daha önce halka arz şeklinde yapmış olduğu farklı vadelerdeki 5 ayrı satıştan sonra, yurtiçi sermaye piyasalarıyla bir kez daha buluştu'' dedi.

Kuru ayrıca, devlet iç borçlanma senetlerine göre önemli bir ek getiri sağlayan banka bonolarının, ikinci elde alım-satım imkanı ve aynı vadedeki mevduatlar ile karşılaştırıldığında daha düşük vergi oranıyla yatırımcılar açısından alternatif bir yatırım aracı olarak değerlendirildiğini belirterek, kaynak yapısının çeşitlendirilmesi ve derinleştirilmesi çerçevesinde yatırım araçları ihraçlarına ve ürün geliştirme çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı.

AA