Advertisement

G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısının öncesinde döviz kurlarındaki volalitiliteye ilişkin endişelerini dindirmeye çalışan Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel kur savaşları tartışmalarının "şişirilmiş" olduğunu savundu.

IMF sözcüsü Gerry Rice, çok taraflı değerlendirmelerinin, söz konusu para birimlerinde adil olan değerlerinden çok fazla sapma olmadığına işaret ettiğini söyledi.

G-7 yetkililerinden yendeki zayıflamaya ilişkin çelişkili açıklamalarının piyasalarda çalkantılara neden olmasının ardından G-20 Maliye bakanları bugün Moskova'da bir araya gelmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz ay ülkelerin ihracattaki rekabetliliklerini artırmak adına attıkları adımların dünyayı yeni bir "kur savaşının" eşiğine getirebileceği konusunda uyaran Rusya dün de G-20 ülkelerini, kur manipülasyonu karşısındaki duruşlarını sertleştirmeye çağırdı.

"Bunlar hiç şüphesiz, işbirlikçi bir yaklaşımla izlenmesi gereken gelişmeler ve IMF de kendine düşeni yapacaktır" açıklamasında bulunan Rice, son 3 ayda dolar karşısında yüzde 14 değer kaybetmiş olan yen konusunda bir görüş bildirmedi.

G-7 politika yapıcılarının yatırımcılar tarafından yendeki düşüşü kabullendikleri şekilde yorumlanan bir açıklama yayınlaması, ancak yetkililerin daha sonra Japonya'nın diğer ülkelerden ayrıştığı konusunda görüş ayrılığı yaşaması 3 gün önce finansal piyasaları çalkaladı.

Rice kur savaşlarından bağımsız olarak, Güney Kıbrıs'ın kurtarılması görüşmelerinin de devam ettiğini söyledi ve "Kıbrıs'ın bankacılık sistemi için, vergi mükelleflerine çok yük bindirmeyecek ve borç sürdürülebilirliğine uygun düşecek sağlam bir çözüm aradıklarını" dile getirdi.