Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, AMB'nin döviz kurunu hedef almadığını, fakat bunun ekonomik görünümü belirlemede önemli rol oynadığını dile getirdi.

G-20 toplantısına katılmak üzere gittiği Moskova'da bugün bir basın toplantısı gerçekleştiren Draghi, AMB'nin mandasının "her iki yönde" fiyat istikrarını sağlamak olduğunu söyledi. AMB Başkanı, "Döviz kuru bir politika hedefi değildir fakat büyüme ve fiyat istikrarı için önemlidir" ifadelerini kullandı.

Moskova'da 2 günlük toplantı için bir araya gelen G-20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının gündeminin ilk sırasında döviz kuru bulunurken, ülkelerin büyümeyi teşvik etmek için kurlarını devalüe edecekleri endişeleri de hakim. ABD ve Japonya'da uygulanan genişlemeci para politikaları ve Avrupa'da borç krizine yönelik büyüyen iyimserlik bu ayın başlarında euroyu dolar karşısında 14 ayın, yen karşısında da 3 yılın zirvesine çıkardı.

Draghi, yenin değer kaybetmesi konusunda yorum yapmaktan kaçınırken, döviz kuru konusunda yorum yapmaktan kaçınırken, bu konuda "sohbet etmenin" hiç bir meyve üretmeyeceğini dile getirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Şubat 2013 Cuma, 13:29 Misafir tercüme edeyim. bizde bu kervana katılabiliriz.