Advertisement

ABD'de sanayi üretimi fabrikaların son 30 yılın en büyük üst üste kazançlarını kaydetmesinin ardından Ocak ayında duraklamasıyla geriledi.

Üretim fabrikalarda, madenler ve kamu hizmetlerinde Aralık ayında yüzde 0.4 artarken, Ocak ayında yüzde 0.1 düştü.Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı ise yüzde 0.2'lik bir yükselişe işaret etti. Toplam üretimin yüzde 75'ini oluşturan imalat, Kasım ve Aralık aylarına yönelik revize edilmiş verilerin 1984 yılından bu yana en büyük üst üste yükselişi göstermesinin ardından geriledi.

Tüketici harcamaları ve firma harcamalarında 2012 yılı sonuna doğru yaşanan toparlanma ve Çin ve Avrupa gibi okyanus ötesi pazarlarda görülen istikrarın Deere & Co. ve Eaton Corp Plc. gibi firmaların satışlarına yardımcı olması bekleniyor. Aynı zamanda bordro vergisi ve otomatik harcama kesintileri riski üretimde daha fazla artışı engelleyebilecek faktörler olarak görülüyor.

Connecticut'ta bulunan RBS Securities Inc. ekonomisti Guy Berger, "Talep büyümeye devam ettiği sürece ve ekonomiyi yolundan çıkaracak bir şey olmadığı sürece imalat yavaşça ilerlemeye devam edecek. Çin ve Latin Amerika gibi piyasalar ABD ihracatlarına zemin oluşturmaya yardımcı olacaklardır" dedi.