Advertisement

Bloomberg HT'den Hande Berktan'ın sorularını yanıtlayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bankacılık işlemlerinden alınan ücretlerin olması gerekenden yüksek olduğunu vurgulayarak bu konuda bazı bankalarda ahlaki bozulmaların olduğunu söyledi. Bakan Çağlayan, bankaların Halk Bankası'nı örnek almalarını da sözlerine ekledi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bankaların aldığı işlem ücretlerine ilişkin ''Cari açıkla ilgili konuda Türkiye'yi memnun eden bir noktaya geldik. Turizm gelirleri ile ilgili yeni düzeltmeyle beraber cari açık rakamı daha yeni kendi yerini buldu. Türk bankacılık sektöründe giderek sistemin de normalleştiğini görüyoruz. Mutlak surette bankacılık sisteminin esnafa, köylüye, işadamlarına ucuz kredi kullandırması gerekiyor. Bu konuda bazı bankalarımız ahlaki bozukluk içerisindeler. Ümit ediyorum onlar da düzelecek. Burada maliyetlerin düşmesi önemli ama benim için tüketim boyutundan öte daha çok arz boyutu önemli. Yeni yatırım yapacak olan KOBİ'lerin esnafın, taksicinin taksisini yenilemesi gibi konularda bankalar ne kadar çok kredileri ucuzlatırlarsa o kadar çok fayda sağlayacak. Bankalarımız biraz Halk Bankası'nı örnek alsınlar'' dedi.

Otomotiv sektöründe teşviğe getirilen yeni düzenlemeyi açıkladıktan sonra toplantının yapıldığı otelin karşısındaki taksi durağında esnafla çay içip, sohbet eden Bakan Zafer Çağlayan, taksicilere "birlik olun" çağrısında bulundu. Taksicilere, korsan taksicilere karşı birlik olup şikayetlerinizi iletin diyen Bakan Çağlayan, korsanla mücadele edilmesi gerekliliğine dikkat çekti.

Akaryakıt fiyatlarında ve ÖTV'de indirim isteyen taksici esnafına, Bakan Çağlayan ''Sayın Başbakanımızın bir sözü var. Ne aldatılan olacağız, ne aldatan. Biz yapamayacağımız şeyin sözünü vermeyiz. Geçen seçimler, 12 Haziran 2011 seçimleri bunun en büyük ispatıdır. Birileri 600 liraya çalışmayan adama para vereceğim dedi, mazotu 1 lira yapacağım dedi. Bize de sordular, biz de vatandaşın parasını harcıyoruz o para ne gerektiriyorsa onu yaparız dedik. Vatandaşımız da bize yüzde 50 oy verdi. Şimdi yapılan araştırmalar oylarımızın yüzde 55'lere dayanmış olduğunu gösteriyor. Ama biz bunu yeterli görmüyoruz. Daha çok hizmet getireceğiz. Çünkü sizlerin içinden geliyoruz, sizlere hizmet etmeyi amaçladık. Korsan taksiler konusuna gelirsek. Bu resmen bir hırsızlıktır. Bizim emniyet görevlilerinin gerekli kurumların alması gereken tedbirler var. Sizde şikayet mekanizmasını geliştirmelisiniz. Devletin her tarafa yetişmesi çok zor. Her kişinin başına bir memur dikmek mümkün değil. Vatandaşın kendi kendine bir otokontrol sistemi kurup gördüğü adamı anında şikayet etmesi lazım. Akaryakıt fiyatlarında ve ÖTV'de indirim konusuna gelirsek onları da çözeceğiz. Ancak devlet vergi almak zorunda, hastane, yol, eğitim kurumu yapılacak. Bunları yapmak için vergi toplamamız şart. Eğer herkes vergi kapsamı içine girerse, kayıtdışılığı önlersek yani herkesten vergi alırsak sizlerin üzerindeki vergi ağırlığını da azaltacağız '' diyerek sözlerini noktaladı.Hande Berktan

hberktan @bloomberght.com

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Şubat 2013 Pazar, 17:47 Misafir sayın bakanımız bankalardaki ahlaki bozukluktan neyi kastediyor acaba?