Advertisement

Almanya, Fransa ve İngiltere, diğer G-20 ülkelerine, kârlarını en düşük vergi ödeyebilecekleri bölgelere kaydıran uluslararası şirketlerin vergi kaçırmalarını önlemeleri çağrısında bulundu.

Vergilerdeki boşlukları ortaya koyan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) araştırmasından alıntılayan 3 ülkenin maliye bakanı, şirketlerin yükümlü oldukları vergileri ödemesine yönelik düzenlemeler üzerinde çalışacaklarını söyledi. Ülkeler OECD'ye şirketlerdeki bu eğilimleri ortaya koyan verileri sağladı.

Moskova'daki G-20 toplantısında İngiltere Maliye Bakanı George Osborne şirketlerin tabi oldukları ülkelerdeki vergilerini ödemelerini istediklerinin altını çizerken, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de "çok uluslu" şirketlerin de "yerli" şirketler gibi vergilerini ödemeleri gerektiğini söyledi.

Bütçe açıklarını azaltmaya çalışan Batılı ülkeler, düşen yaşam standartları ve harcama kesintileri altında ezilen seçmenlerin desteğini de arkalarına almak için şirketlerden daha fazla para almanın yollarını arıyor.