Advertisement

G-20 maliye bakanlarının Japonya'nın durağan ekonomisindeki teşvikleri devam ettirmesi için yeterli alanının olduğunun sinyalini vermesiyle Tokyo Borsası yükseldi; Topix Endeksi Kasım'dan bu yana eksiyle sonlandırdığı ilk haftanın ardından yeni haftaya sıçrayarak başladı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor Corp. yüzde 1.4 primlenerek ihracatçıları yukarı taşıdı. Japonya'nın en büyük bankası Mitsubishi UFJ  Financial Group Inc. yüzde 4.7 yükseldi. Fast Retailing Co., şirketin Amerikan Gap Inc.'e ilgi göstermesi sonrasında yüzde 2.6 değerlendi. Kömür üreticisi Sumida Corp., yıl genelinde daha düşük kâr tahmininde bulunması üzerine yüzde 6.5 değer kaybetti.

Topix Endeksi yüzde 2.1 kazançla 962.43 puana çıktı. Endeks 14 Kasım'da genel geçimlerin ilan edilmesinden bu yana Başbakan Shinzo Abe ve merkez bankasının ekonomiyi desteklemek ve deflasyonu sonlandırmak için harekete geçeceği iyimserliğiyle yüzde 33 tırmandı. Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.3 artışla 11,426.10 puana çıktı.

Yatırımcıların G-20'nin ardından zayıf yene oynayarak hisse aldığını belirten Baring Asset Management Ltd.'ın çeşitli Asya varlıkları stratejileri müdürü Khiem Do, Japon hisselerindeki varlıklarını artırdıklarını, ancak bunun devamının Abe'nin planlarının uygulaması ve değerlemelere bağlı olduğunu söyledi.

Topix Endeksi'nde değer kaybeden her hisse karşısında 12 hisse değer kazandı. Endeks defter değerinin 1.1 katından fiyatlanarak, 2.3 katından işlem gören Standard&Poor's 500 Endeksi ve 1.6 katında seyreden Stoxx Europe 600 Endeksi'nin gerisinde kalmaya devam ediyor.