Advertisement

(18:10'da güncellendi)

Avrupa hissse senetleri, İtalya seçimlerinden kesin galip çıkmayacağı spekülasyonu ile düşüşünü üçüncü güne taşırken, Almanya tahvilleri değer kazandı. Japon yeni, haftasonu Moskova'da yapılan G20 toplantısında Japonya'nın kur politikasının eleştirilmesinden kaçınılmasının ardından zayıfladı. Metaller değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 10:13'te yüzde 0.3 aşağıdaydı.. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, bugün ABD piyasalarının tatil nedeniyle kapalı olması ile birlikte, yüzde 0.1'den az bir artış gerçekleştirdi. Bakır, nikel ve aluminyum fiyatları, dünyanın en büyük sanayi metalleri kullanıcısı Çin'de piyasaların bir haftalık tatilin ardından yeniden açılmasının ardından en az yüzde 0.9'luk kayıplar yaşadı. Yen dolar karşısında yüzde 0.5 zayıflarken, Japonya hisse senetleri yüzde 2.1 yükseldi. Platin, polisin Güney Afrika'daki madende işçilere atş açılması konusunda soruşturma başlatmasının ardından sıçrama yaptı.

İtalya'da 24-25 Şubat'ta yapılacak seçimlerde, eski Başbakan Silvio Berlusconi de dahil, önde gelen adaylar, Euro Bölgesi borç krizinin siyasi yapıyı çıkmaza sokmasının ardından yapılacak ilk parlamento seçimleri için kampanyalarına başladı. G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, 16 Şubat'ta Moskova'da sona eren toplantıda, Japonya'ya işaret etmeksizin, "kurlarda rekabetçi amaçlar için hedefleme yapmayacakları" taahhüdünde bulundu. Yen dolar karşısında son üç ayda, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin teşvik politikalarına tepki olarak, yüzde 14 değer kaybetti.

Londra'da Crossbridge Capital yatırım müdürü Manish Singh, "Avrupa piyasaları İtalyan seçimlerinden dolayı ortaya çıkan kaygıdan etkileniyor," dedi ve "G20 bildirgesi, kur manipülasyonuna ve reflasyonist politikalara örtülü onayını verdi ve bu nedenle yen zayıflamaya devam edecek" dedi.

(18:10'da güncellendi)