Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's Japonya'nın kredi notunu teyit ederek, Başbakan Shinzo Abe'nin yeni zayıflatan ekonomi politikaları konusundaki ilk kredi hükmünü verdi.

S&P, Asya'nın en büyük 2. ekonomisinin uzun vadeli kredi notunu en yüksek 4. not olan AA-'de bıraktı. Reyting kuruluşu Ocak 2011'de Japonya'nın kredi notunu indirmiş, bir sonraki ayda ise kredi notunu görünümüne de yansıtmıştı.

S&P'nin açıklamasında, "Shinzo Abe yönetiminin, görevinin başlarında aldığı önlemlerin, Japonya'nın kredi duruşunda düşüşün kaderini belirleyecek olmasından ötürü önemsendiği" ifadeleri öne çıktı.

Japonya'nın Aralık'ta göreve gelmiş olan yeni hükümeti, parasal ve mali teşvikler kanalıyla 20 yıla yakın zamandır devam eden deflasyonu sonlandırmaya ve ekonomiyi canlandırmaya çalışıyor. Yen son 3 ayda dolar karşısında yüzde 14 zayıflarken, aynı süre zarfında Nikkei 225 Endeksi de yüzde 26'nın üzerinde primlendi. Aralarında Nintendo Co. gibi büyük şirketlerin de olduğu şirketler, yendeki zayıflamanın etkisiyle daha yüksek gelir tahminlerinde bulundu.

S&P, "Deflasyonist baskıları sonlandırmak ya da mevcut reel ekonomik büyüme oranlarının sürdürülmesinde hükümetin polikalarının etkisiz olduğunu düşünürsek, kredi notunu indiririz" açıklamasında bulundu.