Advertisement

Fed'in eski başkanı Alan Greenspan, otomatik harcama kesintilerinin 1 Mart'ta devreye gireceğini ve ekonomi üzerinde bir etkisinin olacağını söyledi.

ABD'de 1 Mart-30 Eylül dönemi arasında 85 milyar dolarlık harcama kesintisi öngörülüyor. "Bunun olmamasına yönelik bir senaryo" görmekte zorlandığını ifade eden Greenspan, ancak etkilerinin sanıldığı kadar "korkunç" olmayacağını savundu.

Greenspan, hisse senedi piyasasının an itibariyle ekonomik büyüme oyunundaki kilit oyuncu konumunda olmasından ötürü en önemli konunun otomatik harcama kesintilerinin hisse piyasası üzerindeki etkisinin olacağının altını çizerek, "Veriler, hisse senedi fiyatlarının yalnızca ekonomik aktivitenin öncü göstergelerinden biri değil, aynı zamanda nedeni de" yorumunda bulundu.

Bu noktada yapılması gerekenin, ekonomi üzerindeki negatif etkiye sahip olacak kesintilerden bir şekilde sıyrılmak olduğunu söyleyen Greenspan, "Eğer hisse piyasası ayakta kalırsa, kesintilerin etkisi de küçük olur" dedi.

Greenspan ayrıca küçül ölçekli harcama kesintilerinin bütçe açığı sorununu gidermeye yetmeyeceğini, bu nedenle de kapsamlı kesintilerin gerektiğini dile getirdi.