Advertisement

Fed'in varlık alım programını değerlendiren Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, istihdam büyümesi hayal kırıklığına uğratmaya devam ettiği sürece Amerikan merkez bankasının tahvil alımlarına devam etmesi gerektiğini söyledi.

Ekonominin tam potansiyele ulaşması için özellikle istihdam cephesinde çok daha uzun bir yolun olduğuna dikkat çeken Lockhart, bu nedenle parasal genişleme çabalarını da kapsayan yüksek oranlı genişlemeci politikalarının uygun olacağını savundu.

Lockhart, yıl sonuna kadar ekstra tahvil alımlarının gerekli olacağını söylerken, ancak Fed'in alımlarının "sonsuz" olmayacağının da altını çizdi.

Atlanta Fed Başkanı, Fed'in politikalarının ekonomiye yarar sağladığını ve görülen ilerlemelerin en azından bir kısmının genişlemeci para politikalarının bir sonucu olduğunu belirtti ve politikaların piyasada balon oluşturduğu ya da aşırı ısınmaya neden olduğuna dair hiçbir sinyalin de görülmediğini vurguladı.

Mali uçurumun yılın başlarında önlenmiş olmasının ekonomideki belirsizliklerin bazılarını ortadan kaldırdığını söyleyen Lockhart, bunun ekonomiye 2013'te yüzde 2-2.5 oranında bir büyüme sağlayabileceğini öngördü.